Single malt

Single malt
Jest typem whisky, który jest destylowany w jednej destylarni i wytwarzany w całości z jednego rodzaju słodu, zazwyczaj jęczmiennego (choć zdarzają się także żytnie whisky single malt). Większość whisky single malt wytwarza się z zastosowaniem kotłowego aparatu destylacyjnego.
     
Jak czytać etykietę single malta? – Do butelek trafia najczęściej alkohol w różnym wieku i z różnych beczek. Jeśli jest inaczej, na etykiecie pojawi się napis „single cask”. Będzie to znaczyło, że mamy do czynienia z whisky pochodzącą wyłącznie z jednej beczki i zazwyczaj jednego rocznika.
Liczba na butelce to wiek najmłodszego ze składników mieszanki, bo single malty to najczęściej kupaże destylatów z różnych lat, pochodzących jednak z tego samego zakładu. Określenie wieku nie jest obowiązkiem, dlatego nie zawsze pojawia się na etykiecie.
„Cask strength” to whisky o wyjątkowo dużej zawartości alkoholu. Surowy destylat (o mocy ok. 70% alk.) przelewa się do beczki, gdzie cześć alkoholu odparowuje w trakcie procesu dojrzewania. Przed rozlaniem go do butelek nie rozcieńcza się go jednak do zwyczajowych ok. 40–45%, tylko zostawia na poziomie ok. 60%.
   Warto wypatrywać na etykiecie napisu „Limited Edition” lub „Distillers Edition”, czasem „Special Release”. To rzadkie limitowane serie, dostępne tylko w gorzelniach, szczególnie pożądane przez kolekcjonerów na całym świecie.

    Moda i popyt na single malty zaczęły się dopiero w latach 80. XX wieku. Wraz z nimi upowszechniły się marki producentów (takich jak np. Ardbeg czy Bowmore), którzy wcześniej zajmowali się głównie produkcją na potrzeby zakładów, w których powstawały blended whisky. 
    
    Single malty to tak zwane whisky kolekcjonerskie. Warto je kupować, choćby dlatego, że ich wartość prawie zawsze rośnie z czasem. Najcenniejsze są wspomniane limitowane edycje, wypuszczane przy okazji różnych wydarzeń i festiwali, dostępne tylko u producentów lub z drugiej ręki, ale po znacznie wyższej cenie. Trzeba się po nie wybrać do Szkocji, ale przy okazji można sobie urządzić wycieczkę po fascynującej krainie. Na wyspie Islay co roku organizowany jest festiwal, podczas którego wszystkie osiem czynnych zakładów otwiera swoje podwoje dla zwiedzających i degustujących. W 2013 r. The Islay Festival zaczyna się 24 maja, kończy – 1 czerwca. To idealny moment i miejsce, by poznać bliżej kulturę whisky.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz